top of page
P1022264.jpg

Tradícia čaju

                    na Mauríciu  

... pochádza z roku 1890.

 

Prvé semená čaju boli dovezené zo Srí Lanky (Cejlónu) v roku 1886. V roku 1919 bol na miestny trh uvedený vanilkový čaj a dodnes je najobľúbenejším nápojom medzi miestnymi obyvateľmi.

V roku 1760 doviezol na Maurícius prvý čajovník známy ako Camellia Sinensis francúzsky kňaz, otec Galloys. Vo veľkom ho však vysadil slávny botanik Pierre Poivre.

Akonáhle Briti dorazili na ostrov (v priebehu 19. storočia), guvernér Maurícia Robert Farquhar začal podporovať komerčné pestovanie čaju, ale keď ostrov opustil, od projektu sa upustilo.

O takmer polstoročie neskôr sir John Pope Hennessy oživil miestny záujem o pestovanie čaju a čoskoro boli založené plantáže v oblastiach Nouvelle France a Chamarel. Čím viac ľudí sa začalo zaujímať o pestovanie čaju, zvýšil sa počet súkromných plantáží a tovární na čaj. Na konci druhej svetovej vojny bolo založených 5 tovární na výrobu čaju a asi 850 hektárov pôdy bolo venovaných čajovým plantážam.


Na Mauríciu sa čaj pestuje na úrodných vysokých náhorných plošinách, kde sú ideálne klimatické podmienky na pestovanie čaju vynikajúcej kvality. Je známe, že maurícijský čaj sa pestuje s ohľadom na životné prostredie, úplne bez pesticídov. Ročne sa zozbiera až  6732 ton čajových lístkov, ktoré sa pestujú na 574 hektároch s celkovo vyprodukovanými 1295 tonami čaju.


Maurícijský čaj sa vyváža hlavne do Francúzska, Réunionu, Madagaskaru, Seychel a na ďalšie regionálne trhy. Nedávno sa na zoznam kupujúcich zapojili nové trhy ako Čína, Japonsko, Austrália, Kanada, Maďarsko a Česká republika. Spoločnosť Dubreuil Tea Factory, založená v roku 1967, poskytovala zariadenia na spracovanie listov zozbieraných drobnými poľnohospodármi. V roku 2016 spoločnosť Mauristea Investment Co., Ltd. predstavila nové technológie a vytvorila prvý inovatívne vyrobený zelený čaj, čierny čaj, biely čaj, žltý čaj, koláčový čaj, kreolský čaj, čaj Oolong a vanilkový čaj na Mauríciu, ktorý je založený na tradičnej čínskej technológii pod značkou MauriceBay.

Mauristea má poprednú technológiu na spracovanie čaju a vďaka popularite MauriceBay sa z nej stal čajový kráľ Maurícia.

IMG_2638.JPG
IMG_2642%25202_edited_edited.jpg
bottom of page